Αθλητικός Όμιλος Παραδείσου Αμαρουσίου
  Κεντρική Σελίδα .::. Ο Όμιλος .::. Μέλη .::. Τα Νέα Μας .::. Επικοινωνία .::. Χορηγοί
Ομαδικά Αθλήματα
Ποδόσφαιρο
Χάντμπολ
Ατομικά Αθλήματα
Aikido
'Aρση Βαρών
Ξιφασκία
Παγκράτιο
Πάλη
Πινκγ-Πονγκ
Ποδηλασία
Σκάκι
Σκοποβολή
Τέννις
Τζούντο
Τοξοβολία
 

Ο Όμιλος

Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

O Aθλητικός Όμιλος Παραδείσου Αμαρουσίου ιδρύθηκε το 1958 από τον Αργύρη Παναγιωτόπουλο και έμεινε Πρόεδρος του Ομίλου μέχρι το 2008 όπου και απεβίωσε.( Ένα πρόσωπο σημαντικό στα αθλητικά δρώμενα. Διετέλεσε Πρόεδρος  της Ομοσπονδίας Ποδηλασίας και συμμετείχε στους Βαλκανικούς Αγώνες της Κων/πολης όπως και στο Σπλίτ της Γιουγκοσλαβίας.
Επίσης διετέλεσε Αντιπρόεδρος επί 35ετίας της Ομοσπονδίας Πάλης . Επίσης μέλος του COMITE της παγκοσμίου Ομοσπονδίας Πάλης.
Συμμετείχε στους Ολυμπιακούς Μόσχας και Μόντρεαλ. Επίσης στους Μεσογειακούς αγώνες Μαρόκου και Συρίας. Επίσης στους Παγκόσμιους αγώνες  Σόφιας, Βουκουρέστι, Πολωνίας, Φρέινμπουργκ της Γερμανίας, Λιόν της Γαλλίας, Ρώμης, Μαδρίτης.
Επίσης ιδρυτής και υπηρέτησε ως Γενικός Γραμματέας της Ομοσπονδίας Άρσης Βαρών, Τοξοβολίας, επίσης συμμετείχε και στο Διοικητικό Συμβούλιο της Ομοσπονδίας Τέννις και εξελέγην κατ' επανάληψη πρόεδρος των εξελεγκτικών επιτροπών των Ομοσπονδιών Βόλλευ  - Τζούντο - Σκάκι - Τέννις.
Ήδη τέσσερις Ομοσπονδίες τον έχουν ανακηρύξει στις  Γενικές Συνελεύσεις των Επίτιμο Πρόεδρο: α) η Ομοσπονδία Άρσης Βαρών ιδρυτή και ισόβιο Επίτιμο Πρόεδρό της , β) Η Γενική Συνέλευση της Ομοσπονδίας Τέννις, γ) Η Γενική Συνέλευση της Ομοσπονδίας Πάλης, δ) η Γενική Συνέλευση της Ομοσπονδίας Τζούντο).

Από πολλές προσπάθειες ξεκίνησε πρώτα η ποδοσφαιρική ομάδα και  το πρώτο καταστατικό του αθλητικού ομίλου Αγίου Θωμά Παραδείσου Αμαρουσίου μας αναγνώρισε το 1958 το Πρωτοδικείο Αθηνών.

Αργότερα ιδρύθηκαν τμήματα βόλλευ Ανδρών και Γυναικών και φθάσαμε μέχρι την Α΄ εθνική κατηγορία και από αυτή την ομάδα ανεδείχθη και ο προπονητής της Εθνικής Ομάδας Βόλλευ και μέχρι πρόσφατα  Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Βόλλευ  Στέλιος Προσαλίκας.

Επίσης ιδρύσαμε τμήματα Μπάσκετ, Χάντμπωλ, τμήμα Πάλης, Ενόργανης Γυμναστικής, Άρσης Βαρών, Σκοποβολής και Τοξοβολίας, Στίβου, Σκάκι, Ξιφασκίας, Τζούντο, Ταε Κβο Ντο, Πινγκ-Πόνγκ, Παγκράτιο, Ποδηλασίας .

Δυστυχώς η έλλειψη αγωνιστικών χώρων και οικονομικών πόρων διότι όσο ανέβαιναν κατηγορίες τα τμήματα μας τόσο τα έξοδα μεγάλωναν , μας ανάγκασαν να μειώσουμε τα τμήματά μας και να γίνουν 12 περιορίζοντας τα πιο δαπανηρά.
Έτσι έχουμε το τμήμα Χάντμπωλ που σήμερα η έδρα του είναι στο κλειστό Γυμναστήριο «Σπύρος Λούης» στο Μαρούσι.
Στο Δημοτικό Στάδιο Κηφισιάς  'Ι  Ζηρίνης'   εδρεύουν τα τμήματα Σκοποβολής, Άρσης Βαρών.
Το τμήμα Τοξοβολίας είναι σε ειδικό χώρο επί της οδού Αρκαδίας 30 στο Δήμο Ν. Κηφισιάς.
Στην οδό Πεντέλης 3 και Λεωφ. Κηφισίας στο Μαρούσι βρίσκεται ο χώρος προπονήσεων για τα τμήματα Τζούντο, Παγκράτιο και Αϊκίντο.
Το τμήμα σκάκι προπονείται στο κλειστό γήπεδο μπάσκετ του Άγιου Θωμά στο Μαρούσι όπου βρίσκονται και τα γραφεία του Συλλόγου.
Το τμήμα Ξιφασκίας φιλοξενείται στις εγκαταστάσεις του Ολυμπιακού Αθλητικού Κέντρου Αθηνών (ΟΑΚΑ) στο προπονητήριο της εθνικής ομάδας.
Το τμήμα Πινγκ Πόνγκ κάνει προπονήσεις στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Πεύκης
Τέλος το τμήμα Ποδοσφαίρου και οι ακαδημίες του φιλοξενούνται στις εγκαταστάσεις του ARENA Soccer Club επί της οδού Κ. Παλαμά 4, Μαρούσι.

 

   ΠΑΛΑΙΟΙ ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ ΑΘΛΗΤΕΣ/ΤΡΙΕΣ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΜΑΣ

 

                                    ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΑΝΩ

1.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ

Ήρωας του Γουέμπλεϊ

2.

ΣΤΕΛΙΟΣ ΠΡΟΣΑΛΙΚΑΣ

Ομοσπονδιακός Προπονητής Βόλλευ

3.

ΕΠΑΜΕΙΝΩΝΔΑΣ  ΜΠΑΪΜΠΟΣ

Ομοσπονδιακός Προπονητής Βόλλευ

4.

ΘΩΜΑΣ ΛΙΑΠΠΗΣ

Ομοσπονδιακός Προπονητής Τοξοβολίας

5.

ΙΩΑΝΝΗΣ ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΑΚΗΣ

Ομοσπονδιακός Προπονητής Ποδηλασίας

6.

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΧΑΤΖΗΣΑΡΑΝΤΟΣ

Ομοσπονδιακός Προπονητής Ξιφασκίας

7.

ΙΩΑΝΝΗΣ ΧΑΤΖΗΣΑΡΑΝΤΟΣ

Βαλκανιονίκης Ξιφασκίας

8.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ

Βαλκανιονίκης Ξιφασκίας

9.

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΚΑΖΑΓΛΗΣ

Πρωταθλητής και Βαλκανιονίκης Ξιφασκίας

10.

ΧΡΗΣΤΟΣ ΔΕΡΤΟΥΖΟΣ

Πρωταθλητής και Βαλκανιονίκης Ξιφασκίας

11.

ΗΛΙΑΣ ΚΡΟΥΠΗΣ

Πανελληνιονίκης Ξιφασκίας

12.

ΤΕΡΖΟΥΔΗΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ

Πανελληνιονίκης Ξιφασκίας

13.

ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΡΟΔΙΤΗ

3η Παγκοσμιονίκης Νεανίδων Άρσης Βαρών

 

 

2η Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Άρσης Βαρών

14.

ΣΤΑΥΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΥ

Βαλκανιονίκης Άρσης Βαρών

15.

ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ ΚΑΝΑΡΗΣ

Βαλκανιονίκης Άρσης Βαρών

16.

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΦΑΦΟΥΤΗΣ

Πανελληνιονίκης Άρσης Βαρών

17.

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΑΡΚΙΡΗΣ

Πανελληνιονίκης Άρσης Βαρών

18.

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΣΙΦΝΑΙΟΣ

Πανελληνιονίκης Άρσης Βαρών

19.

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΠΥΛΑΡΙΝΟΣ

Πανελληνιονίκης Άρσης Βαρών

20.

ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΖΑΝΤΖΑ

1η Παγκοσμιονίκης Βετεράνων Άρσης Βαρών

21.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΜΥΣΙΡΛΗ

5η Παγκοσμιονίκης Άρσης Βαρών

 

 

1η στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

 

 

2η στους Μεσογειακούς Αγώνες

22.

ΘΕΟΔΟΥΛΗ ΣΠΑΝΟΥ

3η Παγκοσμιονίκης

 

 

1η στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

 

 

1η στους Μεσογειακούς Αγώνες

23.

ΣΤΥΛΙΑΝΗ ΣΑΠΟΥΝΑΚΗ

1η Πανελληνιονίκης

24.

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΑΝΤΑΖΗΣ

Πανελληνιονίκης Ποδηλασίας

25.

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΑΚΗΣ

Πανελληνιονίκης Ποδηλασίας

26.

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΥ

Πανελληνιονίκης Ποδηλασίας

27.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΣΙΤΟΥΡΑΣ

Πανελληνιονίκης  στο άλμα επί κοντώ

28.

ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΟΚΙΑΣ

Πανελληνιονίκης Στίβου

29.

ΣΑΚΗΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ

Πανελληνιονίκης Πάλης

 

 

 

 

ΜΠΑΣΚΕΤ

 

30.

ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΥΡΟΠΟΥΛΟΣ

ΕΘΝΙΚΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

31.

ΑΝΤΩΝΗΣ ΔΙΑΚΑΚΗΣ

ΕΘΝΙΚΗ ΕΝΟΠΛΩΝ ΔΥΝΑΜΕΩΝ

 

ΣΚΑΚΙ (Πανελλήνιοι μετρ)

 

32

ΣΤΑΘΗΣ ΓΑΖΗΣ

 

33.

ΦΡΑΓΚΙΣΚΟΣ ΣΙΓΑΛΑΣ

ΜΕΤΡ

34.

ΚΩΝ/ΝΟΣ ΣΚΑΠΕΡΔΑΣ

ΜΕΤΡ

35.

ΣΠΥΡΟΣ ΚΑΠΝΙΣΗΣ

ΜΕΤΡ

 

 

 

 

ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ ΒΟΛΛΕΥ ΓΥΝ.

 

36.

ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΛΟΥΔΗ-ΛΙΒΑΝΟΥ

 

37.

ΑΝΑΓΝΩΣΤΑΚΗ ΟΛΓΑ

 

38.

ΓΕΩΡΓΙΑΔΟΥ ΜΑΡΙΑΝΝΑ-ΠΡΟΣΑΛΙΚΑ

 

39.

ΒΑΦΕΙΑΔΟΥ ΑΝΤΑ

 

 

 

 

 

ΕΘΝ. ΕΛΛΑΔΟΣ ΒΟΛΛΕΥ ΑΝΔΡΩΝ

 

40.

ΡΕΜΠΕΛΟΣ ΓΙΑΝΝΗΣ

 

41.

ΚΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ

 

42.

ΣΠΑΝΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

 

43.

ΑΓΡΑΠΙΔΑΚΗΣ ΡΟΥΛΗΣ

 

44.

ΜΑΡΓΙΑΤΟΣ ΓΕΡΑΣΙΜΟΣ

 

 

ΤΜΗΜΑ ΣΚΟΠΟΒΟΛΗΣ:
ΣΜΥΡΛΗ ΑΛΕΞΙΑ: ΕΠΙ ΣΕΙΡΑ ΕΤΩΝ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΗΣ
ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΑΕΡΟΒΟΛΩΝ ΟΠΛΩΝ(Γ)
ΓΜΑΧ ΜΑΡΚΟΣ: 4ΟΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΗΣ ΣΤΟ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΠΙΣΤΟΛΙ (Α)
ΕΥΑΓΓΕΛΙΝΟΥ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ: ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΤΕΛΙΚΟΥΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΥΣ  
ΑΓΩΝΕΣ ΚΑΡΑΜΠΙΝΑ ΠΡΗΝΗΔΟΝ (Γ)

ΤΜΗΜΑ ΤΖΟΥΝΤΟ:
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΣΙΓΑΝΟΣ:3ΟΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΩΝ Β' 2005

ΤΜΗΜΑ ΧΑΝΤΜΠΩΛ:
Η ΟΜΑΔΑ ΑΝΔΡΩΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗΝ Α2 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ

ΤΜΗΜΑ ΤΟΞΟΒΟΛΙΑΣ:
ΣΠΙΘΟΥΡΑΚΗ ΒΑΣΙΛΙΚΗ  (2003-2005)
01) 5-6/4/03  ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΘΗΝΑ 2Χ70Μ                          1Η ΘΕΣΗ 562
02) 24/5/03 ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟΙ ΠΑΤΡΑ FITA                              1Η ΘΕΣΗ 1224
03) 7-8/6/03 ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ ΜΑΝΤΡΑ  FITA                1Η ΘΕΣΗ 1258
04) 19/9/03 ΔΙΕΘΝ.ΚΥΠΡΟΥ 2Χ70Μ                                           1Η ΘΕΣΗ 623
05) 4/10/03 ΑΓ. ΕΦΟΤ ΛΑΜΙΑ 2Χ70Μ                                        1Η ΘΕΣΗ 604
06) 15/10/03 ΔΙΕΘΝΗΣ ΛΑΜΙΑ 2Χ70Μ                                      1Η ΘΕΣΗ 614
07) 16/11/03 ΑΓΩΝΑΣ ΕΦΟΤ ΑΘΗΝΑΣ 18Μ      ΝΠΡ               1Η ΘΕΣΗ 550
08) 31/1/04 ΑΓΩΝΑΣ ΕΦΟΤ ΛΑΜΙΑΣ 18Μ                                1Η ΘΕΣΗ 551
09) 21/2/ 04 ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟΙ ΛΑΜΙΑ 18Μ ΝΠΡ                     1Η ΘΕΣΗ 563
10) 28-29/2/04 ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ ΛΑΜΙΑ 18Μ ΝΠΡ        1Η ΘΕΣΗ 566
11) 3/4/04 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΘΗΝΑ 2Χ70Μ                              1Η ΘΕΣΗ 619
12) 5-6/06/04 ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΘΗΝΑ 2Χ70Μ             1Η ΘΕΣΗ 622
13) 13-14/11/04 ΑΓΩΝΑΣ ΕΦΟΤ ΑΘΗΝΑ 18Μ                          1Η ΘΕΣΗ 553
14) 19/11/04 ΔΙΕΘΝΗΣ ΕΛΛΑΔΑ-ΚΥΠΡΟΣ 18Μ                      1Η ΘΕΣΗ 552
15)23/1/05 ΑΓΩΝΑΣ ΕΦΟΤ ΑΘΗΝΑ 18Μ                                  3Η ΘΕΣΗ 555
16) 12-13/2/05 ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΘΗΝΑ 18Μ                4Η ΘΕΣΗ 540
17) 2-3/4/05 ΑΓΩΝΑΣ ΕΦΟΤ ΑΘΗΝΑ FITA                              3Η ΘΕΣΗ 1236
18) 4-5/6/05 ΑΓΩΝΑΣ ΕΦΟΤ ΚΟΝΙΤΣΑ FITA                           1Η ΘΕΣΗ 1312
19) 16-17/7/05 ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΠΑΤΡΑ 2Χ70Μ      2Η ΘΕΣΗ 630
20) 29/9/05 ΔΙΕΘΝΗΣ ΚΥΠΡΟΥ 2Χ70Μ                                    2Η ΘΕΣΗ 617
21) 12/11/05 ΑΓΩΝΑΣ ΕΦΟΤ ΑΘΗΝΑ                                       2Η ΘΕΣΗ 556
22) 4/12/05 ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟΙ ΑΘΗΝΑ                                     1Η ΘΕΣΗ 566
23) 22/11/05 ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΟΙ ΚΟΝΊΤΣΑ 18Μ                       1Η ΘΕΣΗ 569

ΤΜΗΜΑ ΣΚΑΚΙ:
Ακολουθεί συνημμένη κατάσταση με τις διακρίσεις του τμήματος.

ΤΜΗΜΑ ΞΙΦΑΣΚΙΑΣ:
Ακολουθεί συνημμένη κατάσταση με τις διακρίσεις του τμήματος.

ΤΜΗΜΑ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ ΑΘΛΗΜΑΤΟΣ:
Ακολουθεί συνημμένη κατάσταση της Ομοσπονδίας με τις διακρίσεις του τμήματος.

ΤΜΗΜΑ ΑΡΣΗ ΒΑΡΩΝ:
Ακολουθεί συνημμένη κατάσταση της Ομοσπονδίας με τις διακρίσεις του τμήματος.

ΤΜΗΜΑ ΠΙΝΓΚ-ΠΟΝΓΚ:
Ακολουθεί συνημμένη κατάσταση της Ομοσπονδία με τις διακρίσεις του τμήματος.